BOTANICKÁ ZAHRADA

Tato pražská botanická zahrada se nachází nedaleko Karlova náměstí na Praze 1 a patří Univerzitě Karlově. Kromě této botanické zahrady je v Praze – Tróji Botanická zahrada hlavního města Prahy.
Univerzitní botanická zahrada byla založena v roce 1775 na pražském Smíchově v místech dnešních Dienzenhoferových sadů. V 19. století patřila se svými 13 tisíci druhy rostlin k nejvýznamnějším botanickým zahradám ve střední Evropě. Velké povodně v roce 1890, při kterých byl mimo jiné vážně poškozen Karlův most, zničily většinu zahrady a navíc rychle se rozvíjející průmyslová oblast Smíchova byla do budoucna pro zahradu nevhodnou lokalitou. A tak se botanická zahrada přestěhovala na druhý břeh Vltavy, na Slupskou stráň, nedaleko Karlova náměstí. Tuto Slupskou stráň, kde již byla zahrada a skleníky, zakoupila v roce 1890 pražská univerzita. Spojenecké nálety na konci druhé světové války zčásti zahradu a skleníky zničily, a tak byly v letech 1946-1949 vystavěny skleníky nové. Další celková rekonstrukce proběhla v 90. letech 20. Století. Dnešní zahrada slouží Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a stejně tak i veřejnosti. Ročně ji navštíví přes 100 000 návštěvníků.
Rozkládá se na ploše 3,5 ha a nabízí stálé expozice tropů a suchých subtropů, tedy převážně kaktusů. Kromě toho jsou zde vzácné exempláře cykasů, kamélií a myrt, které byly přeneseny z původní smíchovské zahrady. Návštěvníky láká kvetoucí viktorie královská, nebo unikátní exemplář jinanu dvoulaločného, Gingo biloba, tedy obří bonsaje staré přibližně 130 let. Za nejcennější část zahrady je považována sbírka středoevropské květeny, která byla založena v roce 1904.

Více informací
Přehrát audio