DŮM U KAMENNÉHO ZVONU

Východní stranu Staroměstského náměstí zdobí Dům U Kamenného zvonu, považovaný za nejkrásnější palác náměstí. Dům vznikal postupně na konci 13. a v 1. polovině 14. století v mimořádně vytříbeném gotickém stylu. Po vyhoření královského paláce Pražského hradě v roce 1303 se stává Dům U Kamenného zvonu dočasným královským sídlem, kde sídlil Jan Lucemburský s Eliškou Přemyslovnou a kde se pravděpodobně narodil jejich syn Václav, pozdější císař Karel IV./1316/.
Domovní znamení v nároží domu, kamenný zvon, pravděpodobně symbolizuje a připomíná vstup Jana Lucemburského do města v roce 1310. Město okupoval Jindřich Korutanský, dočasný český král, a Janu Lucemburskému se dlouho nedařilo Prahu dobýt. Zbraslavská kronika popisuje, že hradby města se podařilo překonat na smluvené znamení vyzvánění zvonu. Snad je tedy dnešní domovní znamení svědectvím této historické události.
V současnosti využívá tento palác Galerie hlavního města Prahy. Konají se zde prestižní výstavy a společenské akce. V přízemí je umístěna kavárna a prodejna knih a uměleckých katalogů. Můžete zde také získat informace o kulturních akcích v Praze.

Více informací
Přehrát audio