KOSTEL SV. FRANTIŠKA

Tento kostel zasvěcený sv. Františku Serafinskému, neboli sv. Františku z Assisi, patronu Itálie, se nachází v těsném sousedství Karlova mostu na Křížovnickém náměstí. Kostel je součástí kláštera řádu Křížovníků s červenou hvězdou. Tento řád je jediný církevní rytířský řád původně český a vzhledem k tomu, že se tento řád vyvinul ze špitálního bratrstva, které založila sv. Anežka Česká ve 13. století, pak je tento řád také jediný mužský řád, u jehož vzniku stála žena. Řádoví velmistři řádu často zastávali funkci pražského arcibiskupa, z čehož vyplývá význam a postavení řádu v Čechách, zejména v 17. století.
Kostel byl postaven na místě částečně zničeného kostela sv.Ducha, podle projektu architekta Jana Batisty Matheye v letech 1679-1689 a to v barokním stylu. Průčelí kostela je vyzdobeno sochami českých světců z dílny Matěje Jäckla. Vnitřek chrámu tvoří kupolí zastřešená oválná loď, pravoúhlé kněžiště a boční kaple. Na kupoli, která svou velikostí byla až do postavení sv. Mikuláše na Malé Straně největší kupolí v Praze, je namalována freska Posledního soudu, dílo Václava Vavřince Reinera. V chrámu se také nachází malý obrázek z dílny El Greca, který je považován za originál.
Před kostelem na náměstíčku stojí bronzová socha Karla IV. Císař se jednou rukou opírá o meč, ve druhé ruce má srolovanou listinu s pečetí, zakládající bulu pražské univerzity. Pod ním jsou na pomníku významné osobnosti jeho doby, arcibiskupové pražští Arnošt z Pardubic, Jan Očko z Vlašimi, stavitel Matyáš z Arrasu a kronikář Beneš Krabice z Weitmile.
K úsměvným zajímavostem sochy Karla IV. patří to, že když prší, tak to z jistého úhlu vypadá, jako kdyby císař vykonával potřebu. Ale to jenom zakládací bulou pražské univerzity protéká dešťová voda.
Pokud se chcete projít po nejstarší dlažbě v Praze, prohlédněte si u kostela stojící viniční sloup, pod kterým je dlažba z kamenů, které se dochovaly z prvního nejstaršího kamenného mostu, z Juditina mostu, předchůdce dnešního mostu Karlova.

Více informací
Přehrát audio