NERUDOVA ULICE

Jedna z nejmalebnějších ulic Malé Strany vedoucí ze severozápadního rohu Malostranského náměstí na Pražský hrad, je také závěrečnou částí Královské cesty. Pochází z období založení Malé Strany, tedy z druhé poloviny 13. století, kdy se formovala struktura tohoto pražského města. Domy a paláce v Nerudově ulici jsou většinou středověkého původu, jejich fasády jsou dnes většinou renesanční a barokní popřípadě klasicistní.
Domovní znamení na jednotlivých domech vypovídají o jejich historii a jejich majitelích domů. Hned na začátku ulice, od Malostranského náměstí po pravé straně, v čísle popisném 2, je dům U Kocoura, s renesančním portálem a štukovou výzdobou. Tamější stejnojmenná hospoda patří k nejvyhlášenějším. V čísle 12, po pravé straně, je dům U Tří housliček, původně gotický dům přestavěný do renesanční podoby a upravený v 18. století. Znamení odkazuje na houslařskou rodinu Edlingerů. O něco výše na levé straně stojí za pozornost Morzinský palác, dnešní sídlo rumunské ambasády, dílo mistra českého baroka, stavitele a architekta Santiniho-Aichela, který v této ulici o něco výše sám bydlel. Balkón podpírají dva Mauři, sochy z dílny Maxmiliána Brokoffa. Naproti stojí Thun-Hohenštejský palác, nazývaný také podle původních majitelů Kolovratský, dílo stejného architekta, dnes zde sídlí ambasáda italská. Zhruba uprostřed ulice stojí také známý římskokatolický kostel Panny Marie matky ustavičné pomoci, který se také nazývá u Kajetánů, dílo Jeana Baptisty Matheye.
Dům po domu, znamení po znamení, bychom vystoupali až k domu U Dvou slunců, kde Nerudova ulice ostře zahýbá doprava na Pražský hrad. Dům U Dvou slunců přímo souvisí s dnešním názvem ulice. Ulice se původně také jmenovala Ostruhová, což byla ovšem zkomolenina německého Sparrengasse. Sparren jsou krokve, které byly v ulici pokládány jako jakési příčné prahy, které umožňovaly vyjet tak nezvykle příkrou ulici. Z německého Sparrengasse byl jen krůček ke Sporrengasse, to znamená Ostruhová, což s krokvemi, které v ulici používali malostranští drožkaři, nikterak nesouvisí. Dnešní název ulice bývá pro zahraniční turisty často zavádějící. Znají čilského držitele Nobelovy ceny za literaturu z roku 1971 Pabla Nerudu, ale neznají Jana Nerudu. Pablo Neruda si zvolil za svůj pseudonym právě jméno českého Jana Nerudy, který je s touto částí Prahy spojen. Jedinečný novinář, prozaik a básník žil právě v horní části této ulice v domě U Dvou slunců, kde je umístěna pamětní deska, připomínající autora, který svými Malostranskými povídkami Malou Stranu proslavil.

Více informací
Přehrát audio