STAROMĚSTSKÁ MOSTECKÁ VĚŽ

Byla stavěna jako součást mostu a zároveň tvořila důležitou část opevnění Starého města. Významnou roli hrála věž při korunovačních jízdách jako jakýsi vítězný oblouk, pod kterým korunovační průvod procházel.
Stavitelem věže, která vznikala v 70. letech 14. století, nebyl nikdo jiný než Petr Parléř a jeho huť. Věž je vysoká 47 metrů, je postavena tak jako most z pískovcových kvádrů, střecha je pokryta břidlicí. Zejména východní část věže je bohatě vyzdobena sochami a symboly, které mají především oslavit moc panovnického lucemburského rodu. V nejnižší části nad obloukem mostu jsou umístěny drobné konzolové plastiky, nad nimi jsou znaky zemí, kde vládli Lucemburkové /Karel IV./v tomto období. Trojici soch nad řadou znaků historických zemí tvoří zleva Karel IV., uprostřed sv. Vít a vpravo pak Karlův syn Václav IV. Nad nimi je znak svatováclavské orlice a o patro výše stojí sochy sv. Zikmunda a sv. Vojtěcha.
Věž ve své době sloužila také jako vězení pro dlužníky, dnes je zde zajímavá expozice popisující astronomické a astrologické okolnosti vzniku Karlova mostu. Kromě toho je z věže nádherný výhled na levý břeh Vltavy. Na západní straně věže je umístěna kamenná deska s latinským nápisem připomínajícím hrdinskou obranu Starého Města v roce 1848, kdy se Pražané na konci třicetileté války ubránili švédské armádě, která ovšem ovládla Pražský hrad a Malou Stranu, což mělo za následek, že si Švédové vzali domů cenné umělecké sbírky patřící Pražskému hradu.

Více informací
Přehrát audio