STAVOVSKÉ DIVADLO

Dominantou Ovocného trhu je nejstarší divadelní budova v Praze – Stavovské divadlo. Divadlo nechal vystavět pražský purkrabí František Antonín hrabě Nostic, který byl velikým příznivcem divadelního a hudebního umění. Podařilo se mu získat svolení tehdejšího císaře Josefa II., a tak se Praha v roce 1783 dočkala jedinečného divadla, které bylo dlouho centrem kulturního dění. Hrabě Nostic v roce 1799 prodává divadlo městu, tedy českým stavům, proto se divadlo nazývá Stavovské. Divadlo je dílem architekta Antonína Haffeneckra a vyniká elegancí klasicistního stylu. V polovině 19.století bylo divadlo přestavěno, bylo postaveno další patro a schodiště a na konci století byla budova doplněna neorenesanční železnou strukturou.
Divadlem prošla řada vynikajících umělců. V roce 1834 se zde odehrála premiéra hry Fidlovačka od nejvýznamnějšího českého dramatika své doby Josefa Kajetána Tyla. Ve hře zazněla píseň Kde domov můj, která se později stává českou národní hymnou.
Historie divadla je víc než bohatá. Na jevišti zazněly ďábelské tóny Paganiniho houslí a zejména zde zněly tóny Mozartových oper. V lednu 1786 zde Mozart dirigoval svou Figarovu svatbu, která Pražany, na rozdíl od Vídeňanů, zcela okouzlila. Pro Prahu Mozart složil možná nejslavnější světovou operu- Dona Giovanniho. Světovou premiéru měla tato opera právě ve Stavovském divadle v říjnu 1787, jak připomíná pamětní deska napravo od hlavního vchodu. Mozart světovou premiéru sám dirigoval.

Více informací
Přehrát audio