ZLATÁ ULIČKA

Do Zlaté uličky u Daliborky se dostaneme Jiřskou ulicí, když asi v polovině odbočíme vlevo do průchozí uličky U Daliborky. Jméno tohoto tolik atraktivního turistického místa vyplývá z legendy, podle níž zde v dobách Rudolfa II. žili alchymisté, kteří se mimo jiné pokoušeli vyrábět zlato.
Ve skutečnosti se tato ulička stala dočasným útočištěm zlatníků, kteří tu po velkém požáru v roce 1541 hledali místo na přežití. Proto byl nejstarší název uličky Zlatnická. Na konci 16. století za vlády Rudolfa II. požádali hradní střelci císaře, aby jim umožnil ve výklencích hradeb postavit malé příbytky. Začaly tak vznikat podivné domečky, které později získávali odkupem od strážných i jiní hradní obyvatelé. Postupně vznikaly další a další stavby a obydlí, ale chyběla kanalizace, podmínky byly do budoucna neudržitelné. Za Marie Terezie bylo vydáno nařízení, že dřevěné příbytky mají být nahrazeny cihlovými omítnutými domky. K sanaci této uličky došlo i v roce 1864.
Zůstaly pitoreskní domečky, které svou malebností přitahovaly návštěvníky Hradu. Po druhé světové válce, v padesátých letech, byly domky od původních majitelů vykoupeny a celá ulička byla zrekonstruována podle návrhu architekta Janáka. Na úpravě fasád se podílel významný malíř a geniální tvůrce loutkových filmů Jiří Trnka. Ve Zlaté uličce jsou dnes turistické obchůdky a občerstvení. Na domě číslo 22 nápis hlásá, že tu psal některá svá díla Franz Kafka.

Více informací
Přehrát audio